Therése Rosier: Namalovat si obličej mi trvá možná stejně dlouho, jako namalovat obraz

Tereza vystupující pod pseudonymem Therése Rosier je nadanou výtvarnicí, burlesque tanečnicí a modelkou žijící v Praze. Její výtvarný styl se vyvíjel řádku let již od studia umělecké školy. Schopnost Terezy přenést ženskost na plátno nás zaujala natolik, že jsme propojily síly. Nyní se v Essenté pyšníme originálním obrazem vyrobeným na míru a kopiemi ve formě plakátů, které prodáváme online. O tom, jak se Therese k umění dostala, co jí inspiruje a jaký je život umělkyně, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Začněme od píky. 🙂 Jak se z Terezy stala Therése Rosier?

Když jsem začala s uměleckou tvorbou, nechtěla jsem používat své občanské jméno. Stejně jako většina lidí, kteří dělají jakoukoli uměleckou činnost. Je to něco, jako jméno firmy. Také si nezaložíte firmu s tím, že budete používat své občanské jméno jako její název. Takže asi tak. Pořád jsem ale chtěla, aby mě můj pseudonym reprezentoval mou osobnost a byl spjat s tím, co mám ráda a co dělám. A tak vznikla Therese Rosier.

Čemu všemu se tedy v současné době věnuješ, přináší Ti obživu a na čem pracuješ?

Věnuji se malování obrazů, vystupuji jako burlesque performer, pořádám kulturní akce, občas na různých afterparties pouštím písničky jako dj. Dělám prostě to, co mě baví a živím se tím. Odmítla jsem se živit něčím, co by mě nebavilo a nijak nenaplňovalo.

Nyní pracuji hodně na zakázkách, mimo to opět na volné tvorbě – právě teď začínám svojí 100 days painting challenge, kterou můžete sledovat na mém instagramu. Plus s kamarádkou rozjíždíme vlastní burleskní eventy s názvem Ouch on The Couch !

Kdy ses rozhodla věnovat umění, tedy tomu, co Tě naplňuje a baví?

Už od malička jsem nerada dělala to, co mě nebavilo, a raději jsem se tomu snažila vyhnout. Umění na profesní úrovni jsem se začala věnovat relativně chvíli po tom, co jsem dostudovala uměleckou školu. Což bylo cca v roce 2011 – 2012. Ale jak již informace o studiu umělecké školy napovídá, umění jsem se věnovala už několik let před tím, než se stalo i mojí profesí.

Máš osobitý styl malby, což je logicky pro každého umělce asi podstatné. Obecně se tomuto stylu říká pinup style, je to tak? Proč právě ten?

Pin-up style není vyloženě styl malby, ale spíš téma. Nezahrnuje jen malbu obrázků krásných žen, ale i styl oblékání a celkovou image. To celé koresponduje právě s tím, co mám ráda. Jde o inspiraci vintage érou (1930’s – 1960’s), která je plná ženskosti, smyslnosti. To se promítá jak na mé image, tak i v mých obrazech. Maluji tedy hodně ikony této éry.
Pin-up girls dříve byly dívky, modelky, které pózovaly pro pánské časopisy. Byla jí například i Marilyn Monroe. V doslovném překladu se to dá popsat jako obrázky krásných dívek, které si připnete na nástěnku, abyste se jimi mohli kochat.
Já se nejvíce věnuji právě tomuto tématu a zpracovávám ho kombinovanou technikou kresba, akvarel a tuš – především. Občas zapojím i akryl, technická pera, spreje. Jde především o použití hodně vodových barev, které se krásně rozpíjejí, stékají a tvoří tak jedinečný efekt, kterého nedosáhnete jinou technikou. Oproti jiným technikám máte jen jeden pokus na to namalovat obraz dokonale hned na první pokus. Třeba u techniky olejových barev můžete obraz třeba stokrát přemalovávat, právě tím je akvarel tak jedinečný a i když vypadá jednoduše, je to jedna z nejsložitějších technik.         

A jak vlastně vypadá Tvůj běžný den? Jaký je život umělkyně? 🙂 Bohémský?

Záleží na tom, co přesně si kdo představuje pod pojmem bohémský 🙂 Ale asi by se to i tak dalo popsat, to bych ale raději nezabíhala do zbytečných detailů. 🙂 Každopádně mám převrácený režim. Chodím spát v ranních hodinách, kolem 3-4hod, takže moje ráno probíhá až kolem poledne, pokud tedy není potřeba kvůli něčemu důležitému vstát v normální hodinu, jako normální smrtelník. 😀 Po probuzení jdu na kávu, vyřizuji emaily, zprávy, starám se o sociální sítě, což je v dnešní době skvělá platforma pro získání zákazníků. Obrazy maluji především v podvečer a večer. Pokud mám zrovna burleskní show, připravuji se na ní zhruba půlku dne. I když shows jsou až večer, je potřeba začít se připravovat již odpoledne. Je potřeba si natočit vlasy, zajít na manikůru / pedikůru, vyžehlit si kostýmy, vše si připravit, zabalit. Trochu se protáhnout a zacvičit si, pak ještě doladění účesu a makeup. Namalovat si obličej mi trvá možná stejně dlouho, jako namalovat obraz. 😀 Často pracuji na upgradu kostýmů nebo na vytváření nových kostýmů. Ty si navrhuji sama, spolupracuji s několika úžasnými dámami, které pak věci šijou. Takže často lítám po obchodech s látkama a galanterií, sháním materiály, jezdím na zkoušky, nebo máme schůzky a zkoušky u mě doma.

Kdo nebo co je Ti inspirací? Ať už při Tvé práci a malbě nebo v umění obecně.

Ráda se dívám na různé dokumenty o mých oblíbených osobnostech nebo si pročítám životopisné knihy. To je vždy inspirativní. Stejně tak jako filmy. Ráda sleduji staré filmy, které mě inspirují, co se týče nápadů na kostýmy pro mé burleskní představení.
Velkou inspirací mi jsou filmy s Ritou Hayworth, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Audrey Hepburn nebo Liz Taylor.
Teď v poslední době miluju seriálovou reality show Rupaul´s Drag Race, kde je více než dost inspirace právě pro kostýmy a makeup. Ale pokud bych se měla zaměřit na inspiraci pro tvorbu obrazů, tak je pro mě důležité hlavně vnitřní rozpoložení, než nějaký vizuální vjem, který by mě inspiroval – i to se sice stává, ale hlavní pro mě je mít na to správnou náladu.

Přišla někdy umělecká krize, pocit, že to není ono nebo že bys nevěděla co a jak tvořit?

To přichází bohužel hodně často a pravidelně. Teď delší domu jsem se nedostala ke tvorbě vlastních věcí, dělala jsem pouze zakázky a na jinou tvorbu nebyla nálada. Před několika měsíci jsem stopla svou volnou tvorbu, přestala jsem pořádat výstavy. Nyní se k volné tvorbě zas vracím, ale v jiné formě. Dříve jsem dělala hlavně akvarely menších formátů, portréty a pinup, teď se vrhám na větší plátna a spíš na abstraktní tvorbu, která je založená hlavně na mentálním rozpoložení. Právě již zmíněnou 100 days paniting challenge to chci rozbít a začít zas víc tvořit jen na tom, co mě baví a co jde ze mě. Budu tedy každý den vytvářet obraz, jehož průběh a příběh budu mapovat na svém instagramu.


Průběh kresby obrazu pro Essenté, jehož kopii si můžete pořídit online

Jsou chvíle, kdy se Ti nechce dělat nic z toho, čemu se věnuješ? Pokud ano, čím to zalepíš? Co ráda děláš ve volném čase?

To se po pravdě také stává poměrně často. 😀 Někdy mi holt vůbec nic nejde a čím víc se snažím a tlačím na pilu, tím je to horší. Takže mám takový svůj proces útěku, který se zdá jako velký nic nedělání, ale čas od času je potřeba vypnout, odreagovat se a utéct, abych si mohla uvědomit, že je potřeba se vrátit a najít zase zpět rozpoložení pro tvorbu. V tom mi pomáhá chození s přáteli do společnosti. Nejdřív si potřebuju projít zábavou a pak mám zas obdobím, kdy potřebuju být mimo lidi, sama se sebou a se svýma myšlenkama. V konečné fázi se ze všech krizí dostávám meditací. To je v mém životě důležitý bod, který praktikuju často a hodně to pomáhá ve spoustě ohledech života. Je to takový můj rituál očištění se a načerpání síly.
A to je v kostce to, co dělám ve volném čase.

A na závěr otázka, která je pro všechny ženy na našem Essentialistu stejná. Jaká je podle tebe esence ženské krásy?

Rozhodně zdravé sebevědomí. Pokud to žena má, vyzařuje to z ní. To, jaký člověk je, vyvěrá na povrch a promítá se to na jeho zevnějšku. Pokud se žena soustředí jen na svůj vzhled, ale ne na svou mentální stránku a charakter, nikdy nebude doopravdy krásná. Takže buďte charakterem krásné a budete krásné i zevnějškem 🙂

Therése můžete sledovat na jejím FB či ji kontaktovat skrze její webové stránky.